Nagrada „Svetislav Milić – mladima od srca“: Institucije godine Muzička škola Niš i OŠ „Olga Milošević“ iz Smederevske Palanke

Komisija za dodelu Nagrada „Svetislav Milić – mladima od srca“, donela je jednoglasnu odluku da nagradu u oblasti institucija godine podele Muzička škola Niš i OŠ „Olga Milošević“ iz Smederevske Palanke.

Prvoj instituciji nagrada se dodeljuje „za izvanredne rezultate u oblasti muzičkog obrazovanja, gde je, tokom više od sedam decenija, uspela da postane stub muzičke kulture u Srbiji“, dok se OŠ „Olga Milošević“ iz Smederevske Palanke nagrada dodeljuje „za izvanredne rezultate u oblasti obrazovanja i vaspitanja. Škola je postala svetionik znanja i ljubavi, pružajući učenicima ne samo obrazovanje, već i podstičući razvoj njihovih ličnosti“.

Specijalna priznanja u znak sećanja na Ljubicu Milić dodeljuju se Milošu Cvetković iz Narodnog pozorišta u Nišu i jedanaestogodišnjoj Danki Veljković iz Niša. To je jutros saopštila Ljiljana Milić, ispred komisije za dodelu ovogodišnjih priznanja.

„Nagrađivanjem Muzičke škole Niš i OŠ „Olga Milošević“ iz Smederevske Palanke, želimo da nagradimo sve nastavnike i učenike, koji nas prethodnih godina, pa i decenija motivišu da istrajemo i da verujemo u bolje sutra“ – ističu u komisiji za dodelu nagrada.

Muzička škola Niš osnovana je 1958. godine u Nišu sa ciljem da pruži obrazovanje mladim talentima u oblasti muzike. Tokom godina, škola je proširila svoj program, nudeći nastavu iz različitih muzičkih disciplina, uključujući klasičnu, džez, i popularnu muziku.

Škola se može pohvaliti brojnim talentovanim učenicima koji su postigli zapažene uspehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Pored individualne nastave, škola organizuje različite ansamble, horske grupe i kamerne sastave, pružajući učenicima priliku da se izraze i razvijaju svoje veštine u saradnji s drugima.

Svojim radom, Muzička škol postala je važan centar muzičke kulture u Nišu, promovišući ljubav prema muzici i doprinosi obogaćivanju kulturnog života u regionu. Danas, škola nastavlja da se razvija i inovira, ostajući posvećena obrazovanju i negovanju muzičkog talenta kod mladih.

OŠ „Olga Milošević“ Smederevska Palanka osnovana je 1973. godine, sa ciljem da pruži kvalitetno obrazovanje i podršku učenicima u njihovom razvoju. Škola nosi ime po poznatoj prosvetnoj radnici Olgi Milošević, koja je ostavila značajan trag u obrazovanju i kulturi regiona. Tokom godina, škola je postala poznata po svojim inovativnim pristupima obrazovanju, uključujući i primenu savremenih nastavnih metoda i tehnologija. Učenici imaju mogućnost da se bave različitim vannastavnim aktivnostima, uključujući sport, umetnost i naučne projekte, što doprinosi njihovom sveobuhvatnom razvoju.

Osnovna škola “Olga Milošević” ističe se i svojim angažmanom u inkluzivnom obrazovanju, pružajući podršku svim učenicima, bez obzira na njihove sposobnosti i potrebe. Kroz saradnju sa roditeljima i lokalnom zajednicom, škola stvara pozitivno okruženje za učenje i rast. Danas, škola “Olga Milošević” nastavlja da igra ključnu ulogu u obrazovanju mladih generacija, s fokusom na razvijanje njihovih potencijala i stvaranje temelja za budućnost.

Sa druge strane, Miloš Cvetković umetnički je direktor Akademskog pozorišta Studentkog kulturnog centra u Nišu, gde je tokom sedam godina svoje uprave omogućio prolaz više od 80 srednjoškolaca i studenata kroz različite pozorišne projekte. U tom periodu, Akademsko pozorište je imalo preko dvadeset premijera i postalo jedno od najnagrađivanijih pozorišta u regionu, istovremeno se angažujući u humanitarnim akcijama za pomoć ugroženima. Miloš je režirao brojne predstave, uključujući jednu u profesionalnom pozorištu i četiri u Akademskom pozorištu, od kojih su dve bile prevodene na znakovni jezik.

Takođe, režirao je predstave za decu kao što su „Patuljci i vile“, koje su deo izborne lektire za osnovne škole. Jedna od njegovih značajnih predstava je „Ono naše što nekad bejaše“ sa učenicima Gimnazije „Stevan Sremac“, koja je osvojila nagradu za najbolju predstavu na Susretima gimnazija. Takođe, režirao je koreodramu „Refleksija“ koja se bavi problemima samopouzdanja i socijalnog kontakta mladih u modernom društvu. Miloš je aktivno učestvovao kao predavač na različitim glumačkim radionicama, primenjujući metode poznatih glumačkih pedagoga. Kao pedagog, uspeo je da pripremi tridesetoro mladih ljudi koji su položili prijemne ispite na prestižnim umetničkim fakultetima u Srbiji i regionu, a mnogi od njih su se već afirmisali u glumačkom svetu.

Danka Veljković predstavlja dragulj Grada Niša i najmlađi je ovogodišnji laureat. Rođena je 13. februara 2013. godine u Aleksincu. Sa svojom starijom sestrom Lolom, Danka je već u ranom uzrastu razvila strast prema muzici. Međutim, odlučila je da se posveti violini i počela je da istražuje lepotu ovog instrumenta kada je imala samo 4,5 godine.

Njena posvećena profesorka, Ljubica Simonović, započela je saradnju s Dankom, a 2018. godine je upisuje u prvi razred muzičke škole. Već te godine, Danka je postigla svoj prvi veliki uspeh osvajajući prvu nagradu na takmičenju u Kragujevcu, gde je izvela Ridinkovo Končerino. Ova pobeda označila je početak njenog putovanja kao virtuozne violinistkinje. Danka i njena profesorka su zajedno ostvarile brojne uspehe u svojim muzičkim poduhvatima, pokazujući Dankin izvanredan talenat i posvećenost violini.

Nagrada će nagrađenima biti uručena na svečanosti u Narodnom pozorištu u Nišu i to 15. novembra tačno u podne. Objavljivanjem ovih laureata završena je nedelja objavljivanja dobitnika ovogodišnjih nagrada. Imena dobitnika Plakete mira biće saopštena 14. novembra.

O ovogodišnjim laureatima odlučivala je šestočlana komisija u sastavu: Hadži Ivan Redi – predsednik, prof.dr Melanija Mitrović sa Mašinskog fakulteta, Univerziteta u Nišu, Marija Rašić, ispred Centra za socijalni rad „Sveti Sava“, Marjan Zdravković, ispred ANIP „Mozaik“, Ljiljana Milić, ispred porodice Milić i Marko Vučetić, ispred Srpske IT Asocijacije.

Global Digital Clinik