
Samostalna odbornica u Skupštini Grada Niša Tamara Milenković Kerković upozorava da je istorijski centar grada pretrpeo višegodišnje urbanističko nasilje, kao i da se suočava sa ozbiljnom opasnošću gubitka identita.
Odbornica u SG Niša Tamara Milenković Kerković poziva da se zaštite ključni delovi grada poput Kazandžijskog sokačeta i starih ulica u centru koje imaju kulturno-istorijski značaj, a za koje smatra da su ugroženi neadekvatnim urbanističkim planovima i neispunjenim obećanjima vlasti.
Ona u zahtevu posebno naglašava važnost zaštite područja koje čine stare ulice kao što su Obrenovićeva, Jeronimova, Kopitareva i Dušanova. Prema njenim rečima, te uice nose snažno identitetsko obeležje, pa je od ključne važnosti njihovo očuvanje ne samo zbog građana Niša, već i zbog turista koji u Niš dolaze da bi uživali u autentičnoj kulturnoj baštini.
“Neka od dobara i ambijentalnih celina od značaja za Niš su nebrigom vlasti nepovratno uništena. Niš je davno ostao ne samo bez Kalčine kuće, već i bez najstarije i najlepše kafane „Srbija“ pretvorene u samoposlugu. Isto važi o za najlepši kulturno-umetnički prostor u Srbiji, istoimenu Galeriju na Obrenovićevom trgu, za koju su vlasti dozvolile da postane prodavnica kozmetike. Svaki Nišlija bi imao još po jedan primer”, navodi Milenković Kerković.
Dodaje da je popularno „Kazandžijsko sokače“ u najstrožem centru Niša, koje je jedini preostali deo stare niške čaršije, izgrađen u prvoj polovini 18. veka, je primer kako se vlast odnosi prema javnom interesu.
“Kopitareva ulica je 1983.god. zbog starih zanatskih radnji, tipičnih za Stari Niš, zaštićena kao specifična prostorna celina, a 1987.god. proglašena kulturnim dobrom od značaja za Grad. Iako je danas zbog otvorenih kafića i restorana omiljeno mesto mladih i najposećenija turistička destinacija, „Kazandžijsko sokače“ i pored ogromne vrednosti nije na listi zaštićenih kulturno-istorijskih celina. Nedostatak te zaštite doveo je do toga da su se na starim zanatlijskim radnjama, koje treba da ostanu autentične, godinama vršile nedopustive izmene. Stari, drveni prozori zamenjivani su aluminijumskim, zidovi starih zanatlijskih radnji probijani su modernim staklenim portalima, na fasade od tugle, lepio se stiropor, a veliki broj restorana i kagića već ima trajno natkrivene bašte koje smanjuju „sokak“ i menjaju mu izgled”, navodi.
Dodaje da su obećanja vlasti iz 2017.godine, da će se Kazandžijsko sokače očuvati u izvornom obliku, kada je stara kaldrma zamenjena granitnom kockom, ostala su neispunjena.
“„Nišlije da se pitaju“ u ime javnog interesa traže očuvanje istorijskog jezgra Grada i u novom Generalnom urbanističkom planu. Pored toga, tražimo da i Kazandžijsko sokače i istorijsko jezgro Grada dobiju zaštitu kulturno-istorijskog spomenika, da se u istorijskom centru Grada zabrani gradnja zgrada viših, i stila drugačijeg od postojećih kuća. Nepokretna kulturna baština i kulturna dobra Niša moraju konačno da se čuvaju”, zaključuje Tamara Milenković Kerković.