Luksemburški list: Srpski zvaničnici u borbi protiv zimskog smoga promenili kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha

luksemburški list
Foto: Ilustracija, Pixabay

Luksemburški list Tageblat pisao je o problemima zagađenja vazduha na Balkanu.

Pandemiji korone na Balkanu se kao za inat pridružio i zagadjen vazduh. Umesto odavno zadocnele modernizacije zastarelih elektrana, srpski zvaničnici su u borbi protiv zimskog smoga posegli za oprobanim sredstvom promenili su kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha, piše luksemburški list.

List u komentaru “Statistikom protiv zimskog smoga Beograd podiže granične vrednosti”, podseća da u Sarajevu, Skoplju, Beogradu ili Prištini svake godine tokom hladnih meseci gust zimski smog stanovnicima otežava disanje.

Među gradovima sa najzagađenijim vazduhom poslednjih godina često je i Niš. Međutim, tek pre par dana izrađen je Plan kvaliteta vazduha.

“Ono što zimi zagadjuje balkansko nebo je u prvom redu pojačano grejanje. Ne samo peći i toplane za daljinsko grejanje, već i starošću načete elektrane još rade na jeftin lignit ili čak i na naftni otpad mazut. Po jednom izveštaju UN iz prošle godine, zagadjenje vazduha stanovnike Zapadnog Balkana u proseku košta 1,3 godine života“, piše dalje Tageblat.

List navodi da samo u 19 gradova Zapadnog Balkana godišnje 5.000 ljudi umre od direktnih posledica zagadjenja vazduha.

“Srpska državna Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) sada se oprobanim receptom upustila u borbu protiv protiv zimskog smoga: u svom najnovijem izveštaju potajno je podigla nacionalne vrednosti za zagadjenost vazduha mikročesticama PM2,5″, piše list.

List prenosi da je sada donja granica za zagadjen vazdug podignuta sa 40 na 55 mikrograma, a za jako zagadjen sa 90 na 110 mikrograma mikročestica po kubnom metru.

Uz ironičnu ocenu da je podizanjem graničnih vrednosti “problem rešen”, dnevnik podseća da je “Beograd po istom receptu 2013. godine pokušao da reši skandal vezan za otkriće gljivičnog otrova aflatoksina u mleku i desetostruko podigao granične vrednosti”.

“Ali konačno, svako zlo ima i svoje dobro. Zahvaljujući koroni, smogom izmučeni stanovnici Balkana su ove zime barem dovoljno snabdeveni zaštitnim maskama”, piše luksemburški dnevnik.

Izvor: Beta

Agencija za zaštitu životne sredine promenila kriterijume: Zagađen vazduh postao “prihvatljiv”

Global Digital Clinik