Od pre nekoliko meseci u okviru sigurne kuće u Nišu funkcioniše dečija SOS telefonska linija „Delini”. Broj 0 800 000 803 na raspolaganju je deci i mladima a pozivi su besplatni i anonimni.
Većina dece kada ima neki problem obrati se roditeljima ili nekoj drugoj bliskoj osobi. Ima međutim i situacija kada deca zbog stida ili straha od posledica prećutkuju šta ih muči, a to onda dovodi do većih problema. SOS dečija linija namenjena je upravo njima.
“Suština našeg rada je da mi radimo i sa njihovim emocijama. Pomažemo im da prepoznaju te emocije koje doživljavaju i kada oni znaju koja je to emocija onda su na pola puta do rešavanja svojih problema. Mnogo je bitno da nam se deca i roditelji, pošto se nadamo da ćemo razviti i tu vrstu usluge, da će nam se obraćati u samom začetku problema dok još nije narastao da bude nerešiv ili da je već ostavio neke posledice”, kaže Nikola Marković iz SOS linije.
Na liniji radi šestoro stručnjaka, a pozivaju uglavnom stariji osnovci i srednjoškolci. Najčešće ih muče lični odnosi i problemi u školi. Deca mogu da pozovu kad im odgovara, razgovori nisu vremenski ograničeni i anonimni su. Od deteta se traže lični podaci samo ako se proceni da je to neophodno.
“Kada dobijemo informacije od deteta da je njegov život u opsanosti ili opasnost po život neke osobe u njegovom okruženju mi onda težimo da dobijemo informaciju uz saglasnost deteta i da onda sa nadležnim službama reagujemo”, navodi Nikola Marković iz SOS linije.
U sigurnoj kući od prošle godine radi i besplatno savetovalište za decu žrtve nasilja koju ovde upućuje Centar za socijalni rad.
“Ono što najviše zabrinjava je upravo to što su negde ti oblici nasilja sve brojniji. Jako je važno da pre svega učinimo sve da zaustavimo to nasilje ali je jako i važno da onda pomognemo tom detetu kako te traume koje je doživelo ne bi ostavile posledice. Konkretno ovde se pruža kognitivno bihevioralna terapija trauma fokus i obično je potrebno oko 20 seansi”, navodi Sonja Šćekić , direktorka Sigurne kuće u Nišu.
Kroz savetovalište je od početka prošlo četrnaestoro dece – 11 žrtava porodičnog i 3 žrtve vršnjačkog nasilja ali i oni potiču iz okruženja gde je pre toga identifikovano nasilje u porodici.
Izvor: RTS