U Nišu je u organizaciji Protecta-e, održan okrugli sto pod nazivom “Preporuke za unapređenje kapaciteta organizacija i škola u prevenciji nasilja u maloletničkim vezama”. Tom prilikom je između ostalog konstatovano da je nasilje u partnerskim vezama i dalje tabu tema, ali su i ponuđeni odgovori o tome, kako prepoznati nasilje kod učenika koji se sa njim suočavaju.
Prisustvovali su predstavnici institucija, organizacija i mladi, koji su diskutovali o prevenciji nasilja u maloletničkim vezama, kao i o merama primenjivim u radu organizacija i škola.
Glavni zaključci diskusije su da su ljubavni život učenika i nasilje u partnerskim vezama i dalje su tabu teme, zbog čega učenici nerado govore o svojim problemima.
“Učenike koji se suočavaju sa nasiljem nije teško prepoznati, čak i ako nema vidljivih fizičkih povreda. Najčešće su prisutni problemi sa ponašanjem – povlačenje u sebe, zabrinutost, povećan strah i nesigurnost. Roditelji igraju ključnu ulogu u prevenciji nasilja”, rečeno je.
Međutim, sagovornici ističu nedovoljnu povezanost i nedostatak poverenja između roditelja i škole, što otežava efikasnu prevenciju. Na okruglom stolu predstavljeno je kvalitativno istraživanje “Sigurne veze: Perspektiva škola i organizacija”, koje je sprovela Protecta.
Kroz istraživanje su definisane smernice za prevenciju nasilja u maloletničkim vezama, namenjene školama i organizacijama, koje će biti dostavljene srednjim školama i organizacijama civilnog društva u Nišu, Boru, Prokuplju, Kruševcu i Pirotu.
Okrugli sto je organizovan u okviru projekta “Sigurne veze: Zagrli ljubav, ne nasilje”, koji je podržan od strane Ministarstva turizma i omladine Republike Srbije. Glavni zaključak sagovornika jeste da problem nasilja u maloletničkim vezama nije izdvojen kao posebna vrsta nasilja. Razlog zašto bi trebalo da bude, jeste specifičnost emotivnih odnosa između tinejdžera.