Prepoznavanje suicidalne osobe je složen i delikatan proces koji zahteva pažnju, saosećanje i razumevanje. Iako ne postoji siguran način da se identifikuje svaka osoba koja razmišlja o samoubistvu, postoje određeni znakovi i simptomi koji mogu ukazivati na to da je neko u ozbiljnoj nevolji i potreban mu je pomoć. Evo nekoliko ključnih aspekata na koje treba obratiti pažnju, našta su nas upozorili psihijatri i psihoterapeuti iz psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM iz Niša:
Verbalni znakovi suicidalnosti
Ljudi koji razmišljaju o samoubistvu često izražavaju svoje osećaje kroz govor. Oni mogu direktno govoriti o svojoj želji da umru ili o tome kako se osećaju bespomoćno i beznadežno. Fraze kao što su “Želim da se ubijem”, “Bilo bi bolje da me nema” ili “Ne vidim izlaz iz ove situacije” mogu biti ozbiljni znaci upozorenja.
Promene u ponašanju suicidalne osobe
Značajne promene u ponašanju mogu takođe ukazivati na suicidalne misli. To može uključivati povlačenje iz društvenih aktivnosti, gubitak interesa za hobije i aktivnosti koje su ranije bile važne, kao i promene u navikama spavanja i ishrane. Osoba može postati izuzetno umorna, letargična ili s druge strane, pokazivati znake anksioznosti i uznemirenosti.
Emocionalni znaci suicidalnosti
Depresija je često povezana sa suicidalnim mislima. Osoba može delovati tužno, anksiozno ili iritabilno tokom dužeg vremenskog perioda. Osećanja bespomoćnosti, bezvrednosti i krivice su takođe česta kod onih koji razmišljaju o samoubistvu.
Fizički znaci suicidalnosti
Iako manje očigledni, fizički znaci poput naglog gubitka ili dobitka na težini, neobjašnjivih bolova i drugih simptoma koji ne reaguju na lečenje, mogu ukazivati na mentalnu patnju. Takođe, zanemarivanje lične higijene i izgleda može biti znak ozbiljne depresije.
Promene u raspoloženju suicidalne osobe
Nagla poboljšanja raspoloženja nakon perioda depresije mogu biti posebno alarmantna. Ovo može značiti da je osoba donela odluku da izvrši samoubistvo i oseća olakšanje zbog toga. Takođe, nepredvidive promene u raspoloženju, besni ispadi ili iznenadni osećaji smirenosti i spokoja mogu biti znakovi upozorenja.
Specifične situacije kao okidač za suicidalnost
Određene situacije mogu povećati rizik od samoubistva. To uključuje gubitak bliske osobe, raskid veze, finansijske poteškoće, ozbiljnu bolest ili pravne probleme. Osobe koje su doživele traumu ili koje su bile žrtve zlostavljanja takođe su u većem riziku.
Rizične grupe
Iako svako može biti u riziku, postoje određene grupe koje su podložnije suicidalnim mislima. To uključuje adolescente, veterane, osobe sa istorijom mentalnih poremećaja ili zlostavljanja, kao i osobe koje su već imale pokušaje samoubistva.
Kako pomoći osobi u suicidalnom riziku?
Ako prepoznate znake upozorenja kod nekoga, važno je pristupiti toj osobi sa saosećanjem i podrškom. Razgovor o samoubistvu ne povećava rizik da će osoba pokušati da se ubije; naprotiv, može joj pomoći da se oseća shvaćenom i podržanom. Ohrabrite osobu da potraži stručnu pomoć i ponudite se da joj pomognete u tom procesu. Takođe, ako smatrate da je osoba u neposrednoj opasnosti, ne oklevajte da potražite hitnu pomoć ili kontaktirate službu za prevenciju samoubistva.
Prepoznavanje suicidalnih misli i pružanje pomoći može biti presudno za spasavanje života. Edukacija, pažnja i saosećanje su ključni za prepoznavanje i pomoć osobama u nevolji.