Kako brzo i efikasno ukloniti buđ sa zidova

budj

Brojne porodice imaju velikih i ozbiljnih problema kada je pojava buđi na zidovima u pitanju. Najvažnije je da problem ovog tipa ne ignorišete.

Buđ neće sama od sebe nestati, zbog toga je važno da ozbiljno shvatite njenu pojavu i naravno, suprotstavite joj se. Potrudićemo se da vam na neki način olakšamo, u daljem tekstu saznajte kako ukloniti buđ sa zidova ne korisreći pritom skupa hemijska sredstva zbog kojih danima posle tretmana nećete moći da koristite prostoriju.

Šta je buđ?

Poznato je da pored toga što buđ ruži zidove i ne samo njih, nego i izgled čitave sobe, može takođe ugroziti zdravlje vaše porodice i vas. Buđ je mikroskopska vrsta gljive, građena od nitastih hifa (končasta struktura) koje svojim enzimima razaraju podlogu.

Buđ se obično odomaći na mestima gde ima dosta vlage. Razmnožava se pomoću sitnih, laganih spora koje putuju vazduhom. Svakodnevno ste izloženi ovim mikroskopskim sporama. Spore ovih gljivica su u malim količinama obično bezopasne, ali kada slete na vlažno mesto u vašem domu, mogu početi sa svojim intenzivnim rastom, posebno ako su uslovi za to adekvatni. Kada buđ raste na površini kao što je zid, spore lako dolaze u vazduh koji udšemo. Ako ste osetljivi na buđ i udišete veliki broj ovih spora, moglo bi doći do zdravstvenih problema.

Buđ nije nešto što je nemoguće srediti. Uz naše savete lako ćete kući vratiti nekadašnji sjaj.

Zašto se buđ pojavljuje?

Pre nego što išta preduzmete da biste je se rešili, razmotrite sve razloge koji dovode do njene pojave. Ovaj korak je takođe važan, jer njihovim uviđanjem, valjalo bi da se potrudite da rešite sve te naizgled sitne i beznačajne uzroke. Jedino tako ćete zauvek sprečiti ponovnu pojavu buđi.

Buđ je jedna neprijatna i zaista ružna pojava, koja ne bira dom u koji će se pojaviti. Nastanak u vašoj sobi, kuhinji ili kupatilu omogućili su joj:

  • Velika vlažnost vazduha u prostoriji (ovo je najtipičnije za pojavu buđi u kuhinjama, gde se stalno kuva, ima velikog isparavanja, a prozori su retko otvoreni; u kupatilu, zbog velikog isparavanja usled kupanja; u bilo kojoj drugoj prostoriji, gde je česta pojava sušenja veša)
  • Neadekvatna termoizolacija spoljašnjih i unutrašnjih zidova
  • Loši uslovi grejanja tokom zime
  • Nedovoljno provetravanje sobe

Priznajemo, ovo su samo neki od uzroka zašto se buđ pojavljuje, možda najčešći, ali učešće imaju i brojni drugi uzroci, koji deluju neprimetnim i zato se olako shvataju.

Načini za uklanjanje buđi

Ukoliko ste pažljivo ustanovili šta izaziva ovu neprijatnu pojavu, a to mogu ili ne moraju biti gore navedeni uzroci, odmah preduzmite sve što je potrebno da je uklonite. I da, ne treba odustajati ukoliko se rezultati ne pojave odmah nakon prvog puta. Dejstvujete svakog dana ili bar svakog drugog dana. Budite uporni i trud će se sigurno isplatiti.

Buđ u ćoškovima

Buđ u ćoškovima

Verovatno ste čuli brojne priče o skupocenim aparatima koji jedini mogu da reše problem na vašem zidu, što je donekle i tačno, jer je funkcija izvlačenja vlažnosti iz zidova i te kako poželjna u borbi protiv ovog problema. Ipak, mnogi odmah odustanu kada vide cenu takvih aparata i potraže druge načine.

Evo naših bržih i jeftinijih načina da uklonite buđ:

Kako ukloniti buđ Hidrogen peroksidom

Možda niste znali, ali Hidrogen peroksid je višenamenski proizvod. Pored toga što je poželjan u čovekovoj higijeni i poznato je kakva dejstva tu ima, ovaj farmacijski proizvod možete koristiti i za higijenu kuće.

Efikasno deluje u otklanjanju prljavšine sa pločica i radnih kuhinjskih površina, ali takođe ima veliku primenu i kada je otklanjanje buđi u pitanju.

Možete ga koristiti tako što ćete ga sipati u praznu bocu nekog već iskorišćenog spreja za prozore ili drugog rasprašivača (dakle, poželjno je da ima pumpicu, zbog prskanja po zidu), a zatim isprskati po površini zida na kojoj se nalazi buđ. Sačekajte nekoliko minuta (10-15 min), a zatim četkom za ribanje, kuhinjskom žicom ili krpom obrišite površinu (neki rublji predmet je poželjniji više od krpe).

H2O2

Hidrogen peroksid – H2O2

Belo sirće i soda bikarbona

Belo sirće nije proizvod namenjen samo kuhinji i salatama! Može se takođe koristiti za otklanjanje buđi za zidnih površina. Njegovo dejstvo je efikasno, jer ubija čak i do 80% svih bakterija skupljenih na zidu. Možete ga koristiti na dva načina:

U kombinaciji sa sodom bikarbonom. U posudu u koju ste prethodno stavili sodu bikarbonu nalijte belo sirće, promešajte kašikom, a zatim postepeno dodajte još sode bikarbone. Smesa treba da izgleda kašasto ili malo ređe od paste za zube. Zatim smesu nanesite na površinu na kojoj se nalazi buđ i nakon pola sata skinite smesu (turpijom, kuhinjskom žicom);

Belo sirće bez sobe bikarbone. Postupak je sličan kao sa hidrogenom – sipajte sirće u neki rasprašivač, a onda poprskajte površinu na kojoj se nalazi buđ, te nakon 15-ak minuta obrišite.

Kako ukloniti buđ eteričnim uljima

Ovo je najprirodniji način za uklanjanje buđi sa zidova, ali verovatno i najkratkotrajniji. Ukoliko se odlučite za ovaj način rešavanja ovog problema, potupak ponavljajte više puta (svakog ili svakog drugog dana).

Savetujemo da to bude ulje eukaliptusačajevca ili semena grejpfruta, jer ona imaju antibakterijska svojstva. Postupak za korišćenje svakog od ovih ulja je identičan, a možete i sami eksperimentisati.

Uglavnom, savetujemo da ulje za koje se odlučite pomešate sa alkoholom ili vodom, a možete i sve zajedno (ulje, voda, alkohol), zatim promućkate i pomoću rasprašivača nanesete na deo zida gde se buđ nalazi.

Provetravajte prostorije u kojima ima buđi

Trebalo bi da ovo bude imperativ za svaki dom. Ukoliko je jedan od razloga za nastanak buđi i to što ne provetravate dovoljno prostorije, onda je to i jedan od načina da isti problem rešite ili sprečite.

Dovoljno provetravanje znači svakodnevno! Podjednako je važno otvarati prozore u kuhinji u kojoj se redovno kuva, kao i u kupatilu, ali i u sobama. Isparavanja koja potiču na razne načine ne doprinose samo zagušljivosti doma, već i ubrzavaju pojavu vlage i buđi u domu.

Stoga je neophodno da prozori budu širom otvoreni barem 10 do 15 minuta dnevno, ali i više.

Kao što vidite rešenje problema zvanog „Kako ukloniti buđ?“ nije nimalo jednostavno. Primenom ovih saveta nadamo se da ćete uspeti da dugoročno prevaziđete ovu neprijatnu i nezdravu pojavu, ali uvek imajte na umu i o dubljim problemima koji su je uzrokovali, kako se buđ ne bi ponovo vratila u vaš dom.