Likovna dela umetnica koje su stvarale zajedno na 7. Feminističkoj likovnoj koloniji povezuje kolorit u kojem preovladavaju topli i zemljani tonovi koji su u skladu sa prirodom i ambijentom u kom su boravile umetnice.
Utorak 22. mart 2022.godine
Galerija Niškog kulturnog centra u 18 sati
Niški kulturni centar i Centar za devojke
Rad na istoj temi iz različitih uglova sagledavanja, različite likovnosti i različite likovne poetike umetnica čini ovu grupu umetničkih radova zanimljivom za posmatrača. Uglavnom sve radove možemo posmatrati kroz prizmu apstraktnosti i simbolike sem kod par umetnica koje konkretno unose žensku figuru ili delove ženskog tela u svoj rad.
Slike na kojima su prikazani predeli Sićeva možemo metaforično povezati sa “pejzažom” ženskog tela, sa ženskim oblinama i istraživanjem seksualnosti.
Beline na jednom od crteža su simbol nežnosti koju žena pruža u majčinstvu i ljubavi koju daje svom partneru/ki. Prikazi ženskih figura kroz crteže povezuju se sa simboličnim predelima i daju harmoničnu celinu, jasnije se čitaju kod posmatrača kada su zajedno izložene sa crtežima ženskih tela i figura. Čak i kada je žena prikazana kao masa koja asocira na telo ili u vidu haljina dobija se asocijacija na ženstvenost i žensku borbu u ravnopravnosti, na istrajnost kako u feminizmu tako i u samom organizovanju likovne kolonije koja se održava na jednom “svetom mestu feminizma” iako mnogi to ne bi voleli da priznaju.
Duh Nadežde Petrović koja je osnovala likovnu koloniju pod drugim nazivom pre više od 100 godina je uvek prisutan tamo i sa svakim radom stvorenim na svim dosadašnjim Feminističkim likovnim kolonijama njen slobodarski duh živi jače jer se širi među umetnicama.