
Povodom obeležavanja Svetskog dana igre CID UNESCO, 29. aprila u Narodnom pozorištu u Nišu, biće organizovan dečji baletski spektakl pod nazivom “Fantazija o baletu“.
U programu učestvuje blizu 600 mladih igrača, uzrasta od 3 do 20 godina, iz 20 baletskih studija i škola iz Beograda, Novog Sada, Niša, Sremske Mitrovice i Pančeva. Među igračima su i nagrađeni učesnici VII Dečjeg baletskog festivala iz Srbije.
“Fantazija o baletu“ je dečja baletska predstava, koja je nastala 2015. godine, kao adaptacija „Priče o baletu“, koja je premijerno izvedena 2013. godine, u Pozorištu „Dadov“, kao godišnja predstava „BC Ana Pflug“, u koreografiji i režiji Ane Pflug.
Radnja predstave prati odrastanje devojčice Nine koja je, nakon što je gledala baletsku predstavu u pariskoj „Operi“, počela da mašta o igračkoj karijeri. Sledeći svoje snove, odlučila je da se upiše u baletsku školu. Tu njene skrivene talente otkriva čuveni koreograf. On joj pruža priliku da učestvuje u baletskom spektaklu. Nina postiže veliki uspeh, doživljava ovacije i postaje poznata balerina. Nakon puno truda, rada, upornosti i ljubavi, njena fantazija o baletu postaje java.
„Fantazija o baletu“ je ubrzo pronašala svoje mesto u srcima publike, pa je tokom protekle decenije, izvođena više puta na scenama: „Pozorišta na Terazijama“, „Pozorišta Dadov“, CK „Vlada Divljan“, DKCB i drugih ustanova kulture. Predstava je 2016. godine bila podržana i sufinansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Tokom svih ovih godina, u njenoj realizaciji, učestvovali su i priznati vrhunski baletski stručnjaci, poput: Konstantina Tešea, Jovice Begojev, Dalije Imanić, Gordane Sivčević i mnogih drugih. Ove godine, predstava obeležava 10. jubilarnu godinu izvođenja.
Inače, Međunarodni dan igre je praznik koji je ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija kako bi promovisala i zaštitila pravo dece na igru. Za Svetski dan igre određen je 29. april, dan kada je rođen čuveni reformator igre, francuski baletski plesač, koreograf i teoretičar, Žan Žorž Nover.
Na ovaj dan, u celom svetu se održavaju brojne manifestacije posvećene igri sa ciljem da se poveća svest o važnosti igre. Tradicija je da Savet CID UNESCO svake godine bira po jednog eminentnog umetnika iz ove oblasti koji će poslati cirkularno pismo (poslanicu) širom sveta.
Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS) se pridružilo proslavi ovog dana. Tako su se među poslanicima našli mnogi naši istaknuti umetnici, poput: Sonje Lapatanov, Vladimira Logunovog, Milice Zajcev, Ivanke Lukateli, Ašhen Ataljanc, Svenke Savić, Ane Pavlović, Isidore Stanišić, Sanje Ninković, Vere Obradović, Sonje Vukićević i dr.