Međunarodni dan ljudskih prava: Građani smatraju da su im u 2020. najugroženija prava na zdravlje, slobodu kretanja i slobodu medija

Međunarodni dan ljudskih prava
Protesti u Nišu, jul 2020.

10. decembar obeležava se kao Međunarodni dan ljudskih prava. Generalna skupština Un proglasila Dan ljudskih prava 1950. godine kako bi skrenula pažnju „naroda sveta“ na Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima.

Međunarodni dan ljudskih prava podseća nas da su ljudska prava osnovna prava koja ima svaka osoba. Prava se stiču rođenjem, neotuđiva su i nedeljiva, svojstvena svim ljudima.

Povodom obeležavanja ovog dana, Beogradski centar za ljudska prava  predstavio je istraživanje „Ljudska prava u očima građana i građanki Srbije”.

“Iz ugla građana Srbije, 2020. godina donela je nove izazove u ostvarivanju ljudskih prava u poređenju sa prethodnom godinom. To je i očekivano u uslovima pandemije COVID-19” navode u saopštenju.

Najugroženija prava u 2020. godini prema stavovima ispitanika:

  • pravo na zdravlje (18%),
  • sloboda kretanja (18%),
  • sloboda medija (16%).

Prema rezultatima sloboda kretanja bila je najugroženija ispitanicima između 18 i 29 i između 30 i 44 godina starosti. Sloboda medija visokoobrazovanim i ispitanicima između 30 i 44 godina, sloboda okupljanja mlađim ispitanicima – između 18 i 29 godina starosti, dok su pravo na rad kao najugroženije videli slabije obrazovani i ispitanici između 45 i 49 godina starosti.

Širokorasprostranjena diskriminacija

Srbija je i dalje društvo u kojem se pravi razika prema drugima i drugačijima, gde građani smatraju da je diskriminacija široko rasprostranjena.

Čak četvrtina ispitanika je istakla da su u 2020. godini bili žrtve nekog oblika diskriminacije, a gotovo polovina ispitanika (oko 46%) ocenilo je da su žene u lošijem položaju u odnosu na muškarce.

Diskriminacija žena u Srbiji je prilično raširena, a naročito su prisutni diskriminatorni rodni stereotipi u javnom diskursu. Rezultati istraživanja pokazuju da su građani svesni brojnih problema u ovoj oblasti, naročito onih u pogledu rodne nejednakosti na tržištu rada.

Global Digital Clinik