
Odluka Grada Niša da uvede zone bez pasa oko škola i vrtića predstavlja još jedan pokušaj da se posledice višedecenijskog nemara predstave kao rešenje problema, dok se pravi uzroci sistematski ignorišu, ocenjuju iz niškog odbora Pokreta slobodnih građana(PSG).
„Umesto da se deca od najranijeg uzrasta edukuju o odgovornom odnosu prema životinjama, odgovornom vlasništvu i važnosti humane brige o psima, ovaj sistem
šalje poruku da su psi opasnost od koje se treba skrivati iza zatvorenih kapija.
Takav pristup ne doprinosi ni bezbednosti dece ni rešavanju problema napuštenih
pasa, već dodatno podstiče strah, netrpeljivost i pogrešne predstave„, smatra
predsednik Gradskog odbora PSG Niš Ivan Jovanović.
Dodaje da se zatvaranjem prostora oko škola i vrtića suštinski ne rešava problem velikog broja napuštenih pasa na ulicama Niša, već da problem ostaje tamo gde je i nastao – u neodgovornom vlasništvu, nekontrolisanom napuštanju životinja, nedovoljnoj sterilizaciji i nepostojanju, dosledne kontrole i kažnjavanja nesavesnih vlasnika.
„Umesto simboličnih i populističkih mera, Nišu su potrebni ozbiljni programi sterilizacije, registracije i kontrole vlasnika, kao i kontinuirana edukacija građana i dece o odgovornom odnosu prema životinjama„, ocenjuje Jovanović.
U Pokretu slobodnih građana smatraju da se bezbednost dece ne postiže stvaranjem atmosfere straha, već odgovornom politikom koja rešava uzroke problema, a ne njegovu
vidljivu posledicu.
„Pozivamo gradsku vlast da odustane od mera koje služe isključivo za privid odlučnosti i da konačno pristupi rešavanju problema napuštenih pas„, zaklučuju iz PSG-a.























