
Sa izvorima zračenja se susrećemo se svakodnevno u našoj radnoj i životnoj sredini. U izvore zračenja se ubrajaju i naši bežični i mobilni telefoni, čak i mali kućni aparati. Takođe, tu se ubrajaju i transformatorske stanice i dalekovodi.
Imajući da je na teritoriji našeg grada postavljeno 50 radio baznih stanica, Gradsko veće Niša je početkom maja donelo odluku o Programu kontrolnog monitoringa nivoa nejonizujućeg zračenja od visokofrekventnih izvora za 2018. godinu.
Kontrola nivoa nejonizujećeg zračenja u Nišu
Na osnovu merenja iz prethodne godine dobilo se stanje i na nekoliko mernih mesta gde vrednosti prelaze 10% referentne granične vrednosti, ali ne prelazi graničnu vrednost, obuhvaćene su ovogodišnjim programom kojim će se sprovesti redovna merenja i ispitivanja, a izveštaji proslediti nadležnoj inspkeciji.
Kontrolni monitoring nejonizujućih zračenja vršiće se u periodu od jul do novembara, a konačni izveštaj za ovu godinu bi trebalo da bude gotov do 15. decembra ove godine, navodi se u Programu koji je objavljen u Službenom glasniku.
Nejonizujuća zračenja su elektromagnetna zračenja sa energijom manjom od 12,4 eV. Ovo zračenje nema dovoljno energije da izazove jonizaciju u živim organizmima. Prirodni izvori nejonizujućeg zračenja su retki i izrazito slabi. To su Sunce, udaljeni pulsari, ostali svemirski izvori i zemaljski izvori (munja). Razvojem električnih uređaja, gustina elektromagnetne energije oko nas je mnogo veća od prirodnih nivoa.
“U skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine, zaštita od zračenja sprovodi se primenom sistema mera kojima se sprečava ugrožavanje životne sredine i zdravlja ljudi od dejstva nejonizujućih izvora i otklanjaju posledice emisija koje izvori zračenja emituju ili mogu da emituju. Monitoring se vrši sistematskim praćenjem vrednosti indikatora, odnosno praćenjem negativnih uticaja na životnu sredinu, stanja životne sredine, mera i aktivnosti koje se preduzimaju u cilju smanjenja negativnih uticaja i podizanja nivoa kvaliteta životne sredine”, piše u Programu kontrolnog monitoringa nejonizujućih zračenja u Nišu.

Šta i kako se ispituje nivo nejonizujućih zračenja za visokofrekventna područja u Nišu
Cilj ovog usvojenog programa je, između ostalog, i da se utvrdi realno stanje nivoa elektromagnetnog zračenja u visokofrekventnim područjima u našem gradu kako bi se, ukoliko je potrebno, preduzele mere za zaštitu zdravlja i životne sredine.
Merenja su u zonama povećane osetljivosti na lokacijima oko radio baznih stanica mobilne telefonije i telekomunikacionih predajnika radiorelejnih sistema.
Zone povećane osetljivosti podrazumevaju područja stambenih zona u kojima se osobe mogu zadržavati i 24 sata dnevno: škole, domovi, predškolske ustanove, porodilišta, bolnice, turistički objekti, dečija igrališta i površine neizgrađenih parcela namenjenih prema urbanističkom planu za pomenute namene, u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije.
Važeći Zakon ne zabranjuje postavljanje baznih stanica u stambenim zonama, u područjima škola, predškolskih ustanova, bolnica i tako dalje.
U Nišu je ranijih godina pokrenuta inicijativa da se zabrani postavljanje baznih stanica u stambenim delovma grada, iznad vrtića, škola itd kojoj se pridružio i Grad Užice. Predlog za izmenu ovog zakona je tada predat resornom ministarstvu.
Merno mesto – lokacija radio-bazne stanice
- Ul. Generala Milojka Lešjanina br.2
- Ul. Petra Vučinića br.11
- Ul. Nikole Pašića br.30 – 32
- Ul. Filipa Višnjića br.24
- Ul. Obrenovićeva br.42
- Bulevar Nemanjića br.34 – 34a
- Ul. 7. jula br. bb
- Ul. Branka Krsmanovića br.12a
- Matejevački put br.13
- Ul. Knjaževačka br.103, 105, 107
- Ul. Kneginje Milice br.16
- Ul. Aleksandra Medvedeva (Studentski dom Elektronskog fakulteta)
- Bulevar dr Zorana Đinđića br.123
- Bulevar Nemanjića br. 2
- Ul. Babičkog odreda bb
- Bulevar dr Zorana Đinđića br.19
- Ul. Milentija Popovića bb
- Kej 29. decembar bb
- Ul. Toplički partizanski odred br.99
- Ul. Toponički put bb (lokacija Drvopromet)
- Ul. Cara Dušana br.6–8
- Ul. Dragiše Cvetkovića br.14–24
- Ul. Vojislava Ilića bb
- Ul. Srpskih junaka br.2
- Severni bulevar br.93
- Ul. Ace Stojanovića br.15
- Ul.Đerdapska, kod Vrežinskog mosta, KP br.11277 KO Niš-Ćele Kula
- Bulevar 12. februar br.83
- Ul. Vizantijski Bulevar br.76
- Ul. Đuke Dinića br.4
- Ul. Vase Čarapića bb
- Ul. Gabrovački put bb
- Ul. Čamurlijska br.160
- Bulevar Medijana br.15
- Ul. Ćele Kula br.2
- Bulevar Nemanjića br.78
- Ul.Đorđa Ljubenovića br.3
- Ul. Vazduhoplovaca br.24
- Elektronska Industrija, KP br.10998/296 KO Niš-Ćele Kula
- Ul. Vojvode Putnika bb, Pasi Poljana
- Trg Kralja Milana br.4, (Hotel Ambasador)
- Ul. Vase Pelagića br. 82
- Bulevar 12. februar (KP 5853/1 KO Niš-Cr. Krst, MINLIV)
- Trg 14. Oktobar br.6
- Ul. Igmanska bb
- Brzi Brod (KP 2219/1 KO Niš-Pantelej)
- Ul. Majakovskog br.91-97
- Ul. Obilićev venac br.78
- Ul. Bitoljska bb, GO Pantelej
- Ul. Blagoja Parovića br.3
Pored ovog programa, Gradsko veće je usvojilo i program praćenja kvaliteta površinskih voda na teritoriji Niša, kao i program ispitivanja zagađenosti zemljišta u Nišu za 2018/2019. godinu.