
- Podeljeno :82
- 0Viber
- 0Facebook Messenger
Danas se širom sveta obeležava Dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se 25. novembra u znak sećanja na 25. novembar 1960. godine kada su u Dominikanskoj republici brutalno ubijene sestre Patrija, Minerva i Marija Tereza Mirabel, zbog svojih revolucionarnih aktivnosti i borbe za demokratiju.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1999. godine proglasila 25. novembar za Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve seksualnog, psihičkog, fizičkog, porodičnog nasilja, zlostavljanja i mnogih drugih vidova nasilja. Ovim datumom u Republici Srbiji počinje i akcija „16 dana aktivizma”. Ona traje do 10. decembra, kada se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava.
Nasilje nad ženama i devojčicama predstavlja najčešći oblik kršenja ljudskih prava. Podaci pokazuju da su jedna od tri žene u svetu prebijene, prisiljene na seksualni odnos ili su doživele neki vid zlostavljanja. Nasilnik je najčešće muškarac iz bliskog okruženja.
Nasilje nad ženama i devojčicama predstavlja najčešći oblik kršenja ljudskih prava.
Nasilje nad ženama je fenomen koji zahteva sistemski angažman celog društva i zato su važni kontinuirani zajednički programi, koji se bave tim problemom, kao i aktivnosti na suzbijanju nasilja u porodici.
Od 2002. godine u Krivičnom zakonu država po prvi put objavljuje da nasilje u porodici nije lična stvar člana porodice nego da je to društveno i državno pitanje.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama prilika je da se još jednom ukaže na ovaj problem i napore koji se preduzimaju za njegovo uklanjanje i stvaranje uslova za bezbedan život svih žena.
ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA
NASILJE NAD ŽENAMA JE ZLOČIN!
Nasilje u porodici nije privatna stvar, tiče se svih nas. Svako nasilje u porodici treba da bude prijavljeno. To je moguće učiniti anonimnim i besplatnim pozivom policiji na 192. Za informacije i podršku, svakog radnog dana od 10 do 20 sati, dostupan je SOS telefon Autonomnog ženskog centra: 0800 100 007.
- Podeljeno :82
- 0Viber
- 0Facebook Messenger